Jdi na obsah Jdi na menu

Co mám udělat?

 

1. Zjistěte si co nejvíce informací. Ptejte se sociálních pracovníků obcí, krajského úřadu, pracovníků neziskových organizací, zabývajících se náhradní rodinnou péčí (NRP) - můžete si také domluvit osobní schůzku (kontakty ZDE), setkejte se s náhradními (pěstounskými) rodiči. 

2. Pokud jste našli odpovědi na všechny Vaše otázky (například i na ty umístěné ZDE) a myslíte si, že dokážete "cizímu" dítěti/dětem nabídnout domov, kontaktuje sociálního pracovníka obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Kontakt na ně včetně úředních hodin najdete ZDE.

3. Sociální pracovnice příslušného městského úřadu: 

  • s Vámi bude hovořit na téma týkající se důvodů, motivace Vašeho rozhodnutí, druhu náhradní rodinné péče, Vašich představ o dítěti - jakého by mělo být věku, pohlaví, zda jste schopni přijmout dítě se zdravotními obtížemi, jiného etnika apod.. Rozhovoru se nemusíte obávat, buďte otevření,
  • Vám vysvětlí další potřebné náležitosti k podání žádosti, k vyplnění potřebných formulářů a dotazníků
  • si s Vámi také domluví osobní návštěvu u Vás doma, aby si společně s Vámi mohla udělat představu o Vaší bytové a rodinné situaci.

4. Následně po zkompletování Vaší dokumentace, je tato postoupena na Krajský úřad Karlovarského kraje. 

5. Na krajském úřadě je pak dokumentace doplněna:

  • o zprávu psychologa pro NRP (absolvujete psychologické vyšetření v rozsahu 8-10 hodin),
  • zprávu z přípravy osob vhodných stát se pěstouny (příprava je v rozsahu 48 hodin),
  • zprávu lékaře posuzujícího Váš zdravotní stav z hlediska náhradní rodinné péče.

6. Na základě výše uvedeného je pak následně krajským úřadem provedeno odborné posouzení se závěrečným doporučením.

7. Výsledkem celého procesu je ROZHODNUTÍ o zařazení (nezařazení) do tzv.evidence osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny.

Podrobnější informace o krocích potřebných k tomu, abyste se mohli stát náhradními rodiči, najdete ZDE. Žádost o zařazení do evidence je ZDE.