Jdi na obsah Jdi na menu

Archiv příspěvků

Na tomto místě najdete souhrn všech příspěvků, které byly na těchto webových stránkách publikovány. Příspěvky jsou řazeny chronologicky.

LISTOPAD 2016

04.11.2016 V Chebu bude probíhat další ročník akce Dětský úsvit

Správa zdravotních a sociálních služeb Cheb, Centrum rozvoje pěstounské péče (CRPP)  ve spolupráci s komisí OSPOD, MěÚ Cheb, zvou tímto  všechny zájemce na 5. ročník osvětové akce: „Dětský úsvit". Akce je věnována světovému dni prevence syndromu CAN / tj. syndrom týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte/ a propagaci náhradní rodinné péče, pěstounské péče v ČR.

Akce bude probíhat v Chebu ve dnech 14. - 25. 11. 2016. Součástí „ Dětského úsvitu"  je   poutavá výstava fotografií a příběhů pěstounů a dětí na téma:" Citové pouto". Výstava  proběhne v prostorách  MěÚ Cheb,  od 14.11 do 25.11. 2016.

setk-nr.jpg

01.11.2016 Krajské listy: Přijďte na setkání k náhradnímu rodičovství

V pondělí 14. listopadu se v Krajské knihovně v Karlových Varech uskuteční V. setkání nejen o náhradním rodičovství. Akci s mottem "Když rodina hledá řešení" pořádá nezisková organizace Náhradním rodinám. Záštitu převzal náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák. Další podrobnosti v příspěvku.

ŘÍJEN 2016

26.10.2016 Michaela Marksová: Neumíme pracovat s názory dítěte, musíme ho více respektovat

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová vystoupila na mezinárodní konferenci Participační práva dětí – sdílení dobré praxe, kterou v Brně uspořádal Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Zástupci úřadu zde představili projekt, který se snaží dát dítěti větší možnosti a práva, aby v kauze, která se ho týká, nehrálo pouze pasivní roli. Celou zprávu si můžete přečíst ZDE.

21.10.2016 Sdílíme krátký spot na vyhledávání pěstounů

Nezisková organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika představila krátký spot Hledáme náhradní rodiče, kterým se snaží získat další zájemce o náhradní rodinnou péči, zejména péči pěstounskou. Spot je financován také z dotačního programu Karlovarského kraje Rodina a MPSV.

12.10.2016 Odborníci v parlamentu vyvraceli mýty o pěstounech. Zkreslené informace ohrožují děti v náhradní rodinné péči v České republice

V pondělí 10. října 2016 proběhl na půdě Poslanecké sněmovny PČR pod záštitou poslankyně Zuzany Kailové seminář Náhradní rodinná péče očima odborníků. Odborníci tady celý den vyvraceli zkreslené informace, které vážně ohrožují péči o děti, jež nemohou z různých důvodů vyrůstat ve vlastní rodině. Kompletní tiskovou zprávu Ministerstva práce a sociálních věcí a příspěvky jednotlivých účastníků si můžete přečíst ZDE.

ZÁŘÍ 2016

20.9.2016 Roste počet dětí, kterým se podařilo najít novou náhradní rodinu

Již nyní nalezl Krajský úřad Karlovarského kraje rodinu pro více dětí než za celý loňský rok. V loňském roce byla totiž náhradní rodinná péče zprostředkována 33 dětem, zatímco letos to je již 36 dětí.  Aktuálně vede krajský úřad přes tři stovky dětí, kterým je třeba zprostředkovat náhradní rodinnou péči. Jde o děti, které se nachází v některém z ústavních zařízení. V tomto čísle jsou však započítány i děti starší 15 let, pro které se velmi obtížně hledá náhradní rodina. Pomoci najít dětem novou rodinu má i kampaň Staňte se pěstounem, kterou po celý tento rok realizuje krajský úřad.

plakat-cheb-13-9-2016.jpg

6.9.2016 Informační akce pro zájemce o pěstounskou péči v Chebu

Nezisková organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika, z.s. pořádá v nově otevřeném Multigeneračním centru v Chebu další ze série informačních setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Akce se uskuteční v úterý 13. září 2016 od 16 hodin na adrese Křížovnická 99, Cheb a nabídne účastníkům všechny potřebné informace o pěstounské péči, včetně autentických zkušeností jednoho z pěstounů. Akce je zdarma a koná se v rámci projektu Žít v rodině není samozřejmostí (Lepší je žít v rodině II), který podpořil Karlovarský kraj a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

1.9.2016 Výstava STAŇTE SE PĚSTOUNEM v Ostrověplakat-ostrov.jpg

Krajský úřad Karlovarského kraje ve spolupráci s Městským úřadem v Ostrově pořádá celé září výstavu k problematice pěstounské péče v rámci kampaně pro vyhledávání osob vhodných stát se pěstouny STAŇTE SE PĚSTOUNEM v Karlovarském kraji. Výstava, která se koná ve dvoraně Městského úřadu Ostrov, přibližuje konkrétní životní příběhy pěstounských rodin a ukazuje, že pěstounské péči se věnují muži a ženy různých profesí, věku i vzdělání. Fotografie z výstavy si můžete prohlédnout zde.

SRPEN 2016

31.8.2016 Každoroční konzultace o výkonu PP nabídne zajímavý program

Na začátku září pořádá Krajský úřad Karlovarského kraje každoroční konzultaci o výkonu pěstounské péče. Setkání, kterého se účastní pěstouni, jejich rodinní příslušníci a děti svěřené do pěstounské péče, se tentokrát uskuteční v kempu Libá, nedaleko Františkových Lázní. Jak konzultace vypadají, osvětlila vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Karlovarského kraje Bc. Petra Maněnová: „Konzultace mají obvykle charakter víkendového setkání, které probíhá od sobotního dopoledne do neděle, kdy je po společném obědě setkání ukončeno. Cílem těchto setkání je zvyšování odborných znalostí a dovedností pěstounů. Proto jsou na tato setkání zváni odborníci z oblasti výchovy dítěte, psychologie, psychiatrie, apod. Vždy je také připraven program pro svěřené děti.“

V letošním roce krajský úřad počítá s účastí kolem 60 pěstounů a dětíPro všechny zúčastněné je připraven bohatý program. V sobotu je plánována návštěva akce jak pro děti, tak i pro dospělé, kterou pořádá neformální sdružení Pěstouni pěstounům. Jedná se o Rodinný Motoden.  Nedělní dopoledne budou děti trávit u divadelní pohádky. Pro dospělé je připravena odborná přednáška na téma Projevy chování dítěte v pěstounské péči, kterou povede dlouholetá odbornice v oblasti náhradní rodinné péče PhDr. Anna Kotrčová.

17.8.2016 V září proběhne Rodinný motodenKlikněte pro zvětšení

Pěstouni nejen pěstounům pořádají Rodinný motoden. Akce, která se koná 3. září 2016 od 13hod na čerpací stanici Robin Oil Cheb - Zlatý Vrch, má pobavit a informovat o náhradní rodinné péči. Na účastníky čekají soutěže pro děti, mažoretky, hasiči nebo skákací hrad.

KVĚTEN 2016

so-7-6.jpg

30.5.2016 Informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči v Sokolově

Nezisková organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika, z.s. pořádá v úterý 7. června se od 16.hod v Pedagogicko-psychologické poradně v Sokolově (K.H.Máchy 1276) informační setkání pro zájemce o pěstounskou péči. Účastníci se zde dozví všechny potřebné informace o tom, jak se stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mohou pěstouni očekávat od státu. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.

24.5.2016 Novinky.cz: K rodičům se vrací od pěstounů jen jedno dítě z deseti

Špatná sociální situace stojí nejčastěji za tím, proč se rodiče vzdají dítěte nebo jim je odebráno. Po roce pak putuje od profesionálních pěstounů do adoptivní rodiny, dlouhodobým pěstounům nebo se vrací zpět ke svým biologickým rodičům. Těchto případů je ale nejméně ze všech. Celý článek najdete zde.

22.5.2016 Den pro rodinu v MěDDM Sluníčko Ašden-pro-rodinu-2016.jpg

Městský dům dětí a mládeže Sluníčko Aš pořádá v sobotu 28. května od 14hod Den pro rodinu. Těšit se můžete například na kapely TATA/BOJS, Ben Dover, spoustu atrakcí pro děti, a také na výstavu velkoformátových fotografií pěstounů, které byly vytvořeny v rámci kampaně Hledáme rodiče.

16.5.2016 Přijďte na Bioslavnosti na Kozodoj a dozvíte se více o pěstounské péčivalika_pozvanka_kozodoj2.png

Chcete se dozvědět více o pěstounské péči a přitom se dobře pobavit? Tak přijďte na Karlovarské bioslavnosti na Kozodoji (Rolavská 538, Karlovy Vary), které proběhnou 21.5. od 10 do 18hodin. Hledejte infostánek neziskové organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika. Pro děti je připravena soutěž o Lego.

9.5.2016 Sokolovský Deník: Hezký ústav nestačí. Děti potřebují rodinnou péči

Sokolovský deník přinesl článek s názvem "Hezký ústav nestačí. Děti potřebují rodinu". Kapacita tří stovek lůžek v ústavních zařízeních pro děti je v Karlovarském kraji prakticky plně obsazená. Náš region se v tomto ohledu bohužel řadí k nejhorším. Celý článek, včetně infografiky je k přečtení na této stránce.

dr2016.jpg

 

6.5.2016 Den rodin nabídne informace i zábavu. Letos již potřetí

Nezisková organizace Náhradním rodinám, o.p.s. ve spolupráci se Statutárním městem Karlovy Vary pořádá v sobotu 14. května od 10 do 18 hodin v karlovarském volnočasovém areálu Rolava již třetí Den Rodin

Akce, která je pořádána pod záštitou primátora města Karlovy Vary Ing. Petra Kulhánka, je zaměřena na propagaci poskytovatelů sociálních služeb a podporu náhradní rodinné péče. V celém areálu budou kromě stánků poskytovatelů sociálních služeb připraveny také hudební vystoupení, soutěže pro děti, ukázky výcviku psů nebo integrovaného záchranného systému. Hlavním hostem programu bude zpěvačka Monika Absolonová. Vstup na akci je zdarma a podrobný program najdete na této stránce.

sokolov-vystava.jpg

2.5.2016 Sokolovské kino Alfa nabídne kromě filmů i výstavu fotografií pěstounů

V pondělí 2. května byla zahájena výstava fotografií pěstounů v sokolovském kině Alfa. Výstava, která je pořádána ve spolupráci s Městským domem kultury v Sokolově, je součástí krajské kampaně "Staňte se pěstounem" a potrvá až do 25. května. Na výstavě budou k dispozici i informační materiály pro zájemce. Srdečně Vás tímto na tuto výstavu zveme. Plakát k výstavě najdete zde.

DUBEN 2016

letak.jpg

25.4.2016 Dobrá rodina zve na Rodinný motoDEN

Nezisková organizace Dobrá rodina, o.p.s. pořádá v sobotu 7. května 2016 od 13.30 na čerpací stanici Robin-Oil Cheb-Zlatý Vrch akci, která má pobavit a informovat o náhradní rodinné péči a o možnostech, jak se aktivně zapojit. Na místě budou probíhat například soutěže pro děti, představí se jezdci na freestyle koloběžkách nebo kaskadéři na motorkách. Více informací na tomto plakátu.

18.4.2016 iDnes.cz: Hezká postýlka nestačí, každý den v ústavu dítě poškozuje, říká aktivista

Zpravodajský portál iDnes.cz přinesl rozhovor s Michalem Ďorděm z vládního Výboru pro právě dítěte, který své dětství strávil v dětském domově. Celý rozhovor si můžete přečíst na této stránce.

 

6.4.2016 Krajské listy: V karlovarské nemocnici začala výstava o pěstounství

Vestibul pavilonu akutní medicíny karlovarské nemocnice hostí v těchto dnech výstavu "Staňte se pěstounem". Akce je součástí kampaně pro vyhledávání lidí se zájmem o pěstounství. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 27. dubna a získat více informací o náhradní rodinné péči.

​Během slavnostní vernisáže výstavy připomněl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák počty dětí, které v ústavní péči čekají na možnost žít v přirozeném rodinném prostředí. „Na území České republiky je to okolo 10 tisíc dětí, v našem kraji asi 330, což není malý počet. Za první čtvrtletí letošního roku bylo do ústavní péče v Karlovarském kraji umístěno nově 20 dětí. Proto jsme velmi rád, že se zatím podařilo pro 11 dětí zprostředkovat náhradní rodinnou péči. Doufám, že dětí, které našly novou rodinu, bude dále přibývat,“ uvedl.

Jeden z pěstounů, ředitel Centra pro dítě a rodinu Valika Petr Zmuda, popsal své zkušenosti s převzetím dítěte do pěstounské péče. „Kdybych se měl znovu rozhodovat, zda si vzít dítě do pěstounské péče, tak bych i přesto, že jde o zásadní krok, neváhal ani minutu,“ zdůraznil. Vernisáže se účastnili také zástupci organizace Náhradním rodinám, Valika nebo Dobrá rodina, kteří popsali, v čem spočívá proces přípravy lidí vhodných stát se pěstouny, jaké jsou možnosti podpory pěstounské péče i způsoby vzdělávání pěstounů. Kromě prohlídky výstavy je pro zájemce připraven dostatek publikací k problematice náhradní rodinné péče. (Odkaz na článek)

5.4.2016 Krajské listy: V karlovarské nemocnici začne výstava Staňte se pěstounem

kkn-plakat2.jpg

Od úterý 5. dubna budou moci návštěvníci a pacienti Nemocnice Karlovy Vary zhlédnout ve vestibulu pavilonu akutní medicíny výstavu "Staňte se pěstounem". Výstava je součástí kampaně Karlovarského kraje, jejímž prostřednictvím chce kraj najít další zájemce o pěstounskou péči.

​„Díky kampani se nám postupně daří přesvědčit více lidí v našem regionu, aby se stali pěstouny a poskytli tak dětem z ústavní péče rodinné zázemí. Je totiž velmi smutné, když děti narozené v našem kraji nalézají náhradní rodinu daleko odsud a samozřejmě se již zpět nikdy nevrátí. I tímto způsobem se tak náš kraj dále vylidňuje. Proto zveme na zahájení výstavy 5. dubna od 14 hodin všechny, kterých se téma dotýká. Kromě panelů s foty stávajících pěstounů nabídneme také příspěvek jednoho z těch, kteří neváhají popsat své zkušenosti s převzetím dítěte do pěstounské péče. Je to krok náročný nejen pro dítě, ale i pro rodinu, s níž si bude vytvářet nové citové vazby,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák. 

Zahájení výstavy se zúčastní také host, který si jako dítě sám prošel pěstounskou péčí, přítomni budou odborníci z oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Účastníci mohou získat informační materiály s veškerými údaji potřebnými pro zájemce o náhradní rodinnou péči. Výstava bude v karlovarské nemocnici k vidění do 27. dubna 2016.

Za první čtvrtletí letošního roku bylo do ústavní péče v Karlovarském kraji umístěno nově 20 dětí. Z tohoto počtu se už pro 11 z nich v letošním roce podařilo zprostředkovat náhradní rodinnou péči. O možnostech forem náhradní rodinné péče se dosud v Karlovarském kraji informovalo 25 tazatelů.

BŘEZEN 2016

20.3.2016 Pozvánka na výstavu "Staňte se pěstounem"

Krajský úřad Karlovarského kraje ve spolupráci s Krajskou karlovarskou nemocnicí, a.s. pořádá výstavu k problematice pěstounské péče v rámci kampaně pro vyhledávání osob vhodných stát se pěstouny v Karlovarském kraji. Výstava, která přibližuje konkrétní životní příběhy pěstounských rodin a ukazuje, že pěstounské péči se věnují muži a ženy různých profesí, věku i vzdělání, se koná od 5. do 27. dubna ve vestibulu Karlovarské krajské nemocnice, a.s.

ÚNOR 2016

10.2.2016 O zahájení kampaně na vyhledávání pěstounů i v Otázce týdne na stránkách Karlovarského kraje

Na otázku, proč kraj odstartoval kampaň k pěstounské péči, odpovídá náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

4. 2. 2016 Sokolovský deník: Náhradní rodinu hledá 330 dětí

V Karlovarském kraji začíná kampaň, která by měla pomoci s nalezením nových pěstounů. Velká propagační akce, jež startuje právě v těchto dnech, by měla pomoci získat až 80 nových pěstounů. Přesně tolik jich je totiž v Karlovarském kraji potřeba, aby se postarali o zhruba 330 dětí, které aktuálně potřebují rodinné zázemí. Celý článek, jehož autorkou je Zdeňka Newiaková, najdete na této stránce.

2. 2. 2016 V Karlovarském kraji vznikl unikátní dokument k problematice náhradní péčedokument-vyhledavani.jpg

Karlovarský kraj má poprvé ve své historii dokument, který analyzuje stav v oblasti náhradní rodinné péče a stav dětí umístěných v institucionální péči. Dokument, který vzala na vědomí Rada Karlovarského kraje, obsahuje tři hlavní části - část výkladovou, část analytickou a závěrečnou, ve které jsou zmíněna opatření, která by měl vést ke zvýšení počtu dětí v pěstounské péči. Dokument byl oficiálně představen dne 29. ledna 2016 při příležitosti zahájení kampaně pro vyhledávání osob vhodných stát se pěstouny v Karlovarském kraji s názvem "Staňte se pěstounem". Více informací k dokumentu, včetně samotného dokumentu ke stažení, najdete na této stránce.

1. 2. 2016 Kraj hledá pěstouny, odstartoval kampaň

V ústavní péči se na území regionu nachází momentálně 330 dětí, nejvíce je jich ze Sokolovska. Kraj by je chtěl postupně převést do péče pěstounů, aby získaly vazbu na konkrétní osobu a v době, kdy nemohou být s rodinou, žily aspoň v náhradním rodinném zázemí. Po dnešním jednání u kulatého stolu na téma získávání pěstounů to uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák. Více si přečtěte v Krajských listech.

LEDEN 2016

brozura-ppvkk.jpg

26. 1. 2016 Kraj připravil novou informační brožuru "Staňte se pěstounem"

Oddělení sociální-právní ochrany dětí Krajského úřadu Karlovarského kraje připravilo pro všechny zájemce o pěstounskou péči brožuru "Staňte se pěstounem". Nejdete v ní například základní informace o pěstounské péči, postup, který musí zájemce absolvovat, než se stane pěstounem, nebo to, na jaké služby má pěstoun po přijetí dítěte nárok. Brožura je dostupná v elektronické podobě na této stránce nebo v tištěné podobě na krajském úřadu, obecních úřadech obcí s rozšířenou působností a u pověřených osob.

 

20. 1. 2016 Krajské listy: Kraj zve na výstavu, kterou chce oslovit budoucí pěstounyvystava2.jpg

Nevšední výstavu na téma "Staň se pěstounem" můžete navštívit v prostorách Krajského úřadu Karlovarského kraje. Ve vestibulu budovy A si kolemjdoucí mohou až do konce ledna prohlédnout velkoformátové fotografie kampaně "Hledáme rodiče".

Představují pěstouny v jejich profesích a ukazují, že starat se o svěřené dítě může kdokoliv – například hasič, horník nebo bankéřka. Jejich příběhy si mohou návštěvníci přečíst a v informačních materiálech se dozvědět více o této formě státem podporované náhradní rodinné péče. Expozice nepřehlédnutelných snímků se v průběhu letošního roku objeví i na dalších místech v regionu.

Vlastní kampaň pod názvem „Staňte se pěstounem“ odstartuje Karlovarský kraj 29. ledna. Zaměří ji na vyhledávání a přesvědčování vhodných lidí, aby se stali náhradními rodiči pro opuštěné děti. „Věřím, že objevíme a namotivujeme další, kteří budou ochotni začít o roli pěstouna přemýšlet, získají od nás informace a nakonec se zapojí. Péče v individuálním rodinném prostředí je totiž pro děti nejlepší,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Miloslav Čermák, který kampaň zahájí.    

V dětských domovech žije přes 350 dětí pocházejících z Karlovarského kraje. Jejich biologická rodina se o ně nechce, nemůže nebo neumí postarat. V počtu dětí umístěných v institucionální péči (sedm z tisíce) se kraj ve srovnání s ostatními regiony pohybuje na předních příčkách. 

 

PROSINEC 2015

29.12.2015 Česká televize: Zakažte posílání dětí do 7 let do ústavů, žádá Rada pro lidská práva

Rada vlády pro lidská práva žádá uzákonění zákazu umísťování dětí do sedmi let do ústavů. Do domovů a jiných zařízení by se mohly dostat jen ve výjimečných případech, postarat by se o ně měla díky pomoci a službám vlastní, či náhradní rodina. Celý článek k přečtení zde.

21.12.2015 Výstava STAŇ SE PĚSTOUNEM

Krajský úřad Karlovarského kraje pořádá výstavu k problematice pěstounské péče v rámci kampaně pro vyhledávání osob vhodných stát se pěstouny v Karlovarském kraji STAŇ SE PĚSTOUNEM. Výstava fotografií přibližuje konkrétní životní příběhy pěstounských rodin a ukazuje, že pěstounské péči se věnují muži a ženy různých profesí, věku i vzdělání. Výstava se koná ve vestibulu budovy "A" Krajského úřadu Karlovarského kraje od 4.1. do 31.1.2016.

15.12.2015 Novinky.cz: Oceněná pěstounka vychovala 22 dětí, na dávkách není žádné

Portál Novinky.cz zveřejnil článek "Oceněná pěstounka vychovala 22 dětí, na dávkách není žádné". Počet dětí, které prošly péčí Daniely Cincibusové (64), se zdá být neuvěřitelný – 22. Ona sama vychovala devět dětí. Její druhý manžel byl stejně jako ona pěstoun. A společně v průběhu let pečovali ještě o jeho šest vlastních a sedm dětí v pěstounské péči. Celý článek najdete na této stránce.

2.12.2015 Novinky.cz: Kojenec v rodině ze dne na den. Díky pěstounům

Portál Novinky.cz zveřejnil článek "Kojenec v rodině ze dne na den. Díky pěstounům". Příchodu novorozence do rodiny v drtivé většině předchází devět měsíců těhotenství, kdy se nastávající rodiče mohou na potomka připravit, a to nejen psychicky – například nakoupit veškeré potřebné věci či udělat nutné úpravy v bytě. Někdy se ale stane, že se novorozené dítě objeví v rodině zcela nečekaně a takřka ze dne na den. Celý článek najdete na této stránce.

ŘÍJEN 2015

15.10.2015 Krajské listy: Školáci malovali pro kampaň pěstounské péče

Obrázky dětí ze Základní školy v Kynšperku nad Ohří se budou od nynějška objevovat v propagačních materiálech a na akcích zaměřených na podporu pěstounské péče v Karlovarském kraji. O vytvoření souboru výtvarných prací dětí do osmi let s tématem rodiny a rodinného života požádali školu zástupci odboru sociálních věcí krajského úřadu. Celý příspěvek si můžete přečíst zde.

12.10.2015 iDNES.cz (Ústecký kraj): Zemřel jim syn, ale život nevzdali. Stali se pěstouny čtyř sourozenců

Rádi bychom Vás upozornili na článek, který byl publikován na zpravodajském portále iDNES.cz, a který si můžete přečíst na tomto odkazu.

6.10.2015 Centrum Valika pořádá informační akci k pěstounské péči

Centrum pro dítě a rodinu Valika pořádá ve středu 14. října 2015 od 16.00 hod v Rodinné poradně (K. H. Máchy 1276) informační setkání pro širokou veřejnost na téma PĚSTOUNSKÁ PÉČE. Zájemci se zde dozví, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu mají pěstouni od státu. S praktickými zkušenostmi s výkonem pěstounské péče se podělí pěstoun. Akce je zdarma a všichni jste srdečně zváni.

 

ZÁŘÍ 2015

15.9.2015 MF DNES: Finance v pěstounské péči

V nedávných dnech vyšel v deníku MF DNES další ze série článků k pěstounské péči. Tentokrát se týkal dávek pěstounské péče, protože stát finančně přispívá na hmotné zabezpečení dítěte a vyplácí odměnu tomu, komu bylo dítě svěřeno. Celý článek si můžete přečíst ve formátu pdf zde.

8.9.2015 MF Dnes: Spokojené děti. Největší odměna pěstounů

Přes tři stovky dětí různého věku žijí v Karlovarském kraji v ústavních zařízeních. Většinou mají vlastní rodinu, ale ta se o ně však neumí, nechce nebo nemůže z nejrůznějších důvodů postarat. Jednou z možností, jak těmto dětem pomoct, je stát se pěstounem. Tím se může stát každý, kdo projde procesem odborného posouzení. Podle odborníků by to měl být člověk, který bude ochotný nabídnout dítěti bezpečné prostředí, lásku a přijmout ho se všemi jeho specifiky a životním příběhem. Takhle začíná článek, který vyšel v deníku MF Dnes ve čtvrtek 3. září 2015, a který si můžete celý přečíst ve formátu pdf zde.
 

2.9.2015 V Chebu proběhne výstava věnovaná pěstounské péči a informační akce
Celé září budou mít lidé možnost navštívit v chebské Kavárně Joker (Valdštejnova 8) výstavu velkoformátových fotografií JSEM PĚSTOUN, kterou pořádá Centrum pro dítě a rodinu Valika ve spolupráci s Krajským úřadem Karlovarského kraje a Nadačním fondem J&T. Výstava přibližuje životní příběhy pěstounských rodin a ukazuje, že pěstounské péči se věnují muži a ženy různých profesí, věku i vzdělání. Výstava je přístupná každý všední den, vždy od 11 do 19 hod.

Výstavu doplní v úterý 8. září 2015 od 16 hod informační akce pro veřejnost na téma PĚSTOUNSKÁ PÉČE. Lidé budou mít možnost dozvědět se všechny potřebné informace o tomto druhu náhradní rodinné péče, a to například, kdo se může stát pěstounem, pro jaké děti se hledají pěstouni nebo jakou podporu může pěstoun očekávat po přijetí dítěte do rodiny. Návštěvníkům budou rovněž k dispozici informační materiály k náhradní rodinné péči.

 

SRPEN 2015

18.8.2015 Spoty v rámci kampaně Právo na dětství
Ministerstvo práce a sociálních věcí nechalo v rámci kampaně Právo na dětství vyrobit spoty na témata, která souvisí se sociálně-právní ochranou dětí a náhradní péčí. Z oblasti pěstounské péče doporučujeme ke zhlédnutí například spot "Společnost potřebuje pěstouny a pěstouni fungující služby". Všechny spoty najdete na Youtube kanálu Právo na dětství.

11.8.2015 Krajské listy: Kraj zaplní billboardy na podporu pěstounské péče

S finanční podporou Karlovarského kraje a Ministerstva práce a sociálních věcí odstartovala nezisková organizace Centrum pro dítě a rodinu Valika dlouhodobou informační kampaň na podporu pěstounské péče v kraji s názvem „Žít v rodině není samozřejmostí“​​. Více v článku v elektronické verzi Krajských listů.

ČERVENEC 2015

23.7.2015 Víte, kdo jsou "sociální sirotci"?

Ve čtvrtek 23.7.2015 vyšel v deníku MF Dnes druhý ze série článků k tématu pěstounské péče. V článku s titulkem "Víte, kdo jsou sociální sirotci?" si můžete přečíst například to, kolik dětí je v našem kraji v ústavních zařízeních nebo proč se vlastně tyto děti do institucionální péče dostávají. Článek si můžete stáhnout ve formátu pdf.

15.7.2015 iDNES.cz: Kraj se snaží najít rodiny pro opuštěné děti. Chybí však pěstouni

Vzít si dítě do pěstounské péče je závazek, na který si troufne jen málokdo. Tomu odpovídá fakt, že je pěstounů v Karlovarském kraji permanentní nedostatek. V současné době je v regionu 350 pěstounských rodin. Pokračování v článku zveřejněném na zpravodajském portálu iDNES.cz

14.7.2015 S výkonem pěstounské péče souvisí i finanční zabezpečení rodiny

Pěstounská péče je finančně podporována státem – dávkami pěstounské péče, které jsou upraveny v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí. Pěstounovi a dítěti svěřenému do pěstounské péče může vzniknout nárok i na dávky státní sociální podpory. O dávkách pěstounské péče se můžete dozvědět informace na této stránce nebo v brožuře Dávky pěstounské péče, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Dávky pěstounské péče v rámci své činnosti řešila i veřejná ochránkyně práv. Ta pomohla ke zpětnému doplacené dávek. Informace k případu, který ombudsmanka řešila, si můžete přečíst na této stránce.

8.7.2015 Putovní výstava o pěstounství v Karlových Varech

Až do 13. července můžete navštívit v karlovarském obchodním centru Fontána (Hypermarket Tesco) putovní interaktivní výstavu MPSV s názvem "I já chci mít vzpomínky na dětství", jejímž cílem je podpora pěstounství. V pondělí 13. 7. pak výstavu doplní doprovodný program, od 13.30 budou připraveny hry pro děti a od 15.00 hod je pak připravena informační akce pro zájemce o pěstounskou péči a novináře. Více informací, včetně kontaktů na neziskové organizace a orgány sociálně-právní ochrany dětí najdete v tomto letáčku, jehož autorem je MPSV.

3.7.2015 Poradní sbor hejtmana se zaměří na podporu a rozvoj NRP v kraji

Hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel zřídil dle ustanovení § 38a zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen "ZSPOD") k plnění úkolů kraje a krajského úřadu na úseku sociálně-právní ochrany poradní sbor. Účelem poradního sboru je mimo jiné zejména spolupráce na vytváření programů a koncepcí kraje v oblasti zajištění a rozvoje služeb pro rodiny s dětmi, náhradní rodinné péče, prevence sociálně patologických jevů a vytváření předpokladů pro kulturní, sportovní, jinou zájmovou a vzdělávací činnost dětí. Poradní sbor si v současné době stanovil jako svoji prioritu podporu a rozvoj náhradní rodinné péče v Karlovarském kraji. Více informací se i poradním sboru, včetně jeho členů můžete přečíst v tomto příspěvku.

ČERVEN 2015

29.6.2015 Do Karlových Varů zavítá výstava o pěstounské péči 

I do Karlových Varů zavítá interaktivní výstava MPSV "I já chci mít vzpomínky na dětství". Výstava, která začala na pardubickém nádraží má přiblížit široké veřejnosti problematiku pěstounství. V průběhu léta výstava zavítá vždy na týden do vybraných měst po celé České republice. Více informací, včetně fotogalerie najdete na stránkách MPSV

22.6.2015 Rozhovor s ředitelkou KKÚ Ing. Pavlovou 

V červnu roku 1955 zahájil svoji činnosti Krajský kojenecký ústav v Karlových Varech (dnes Krajský dětský domov pro děti do tří let). Letos tak slaví šedesáté výročí svého založení. O tom, jak toto zařízení funguje, jaké služby poskytuje a proč je třeba propagovat náhradní rodinnou péči si můžete přečíst v rozhovoru s ředitelkou zařízení Ing. Erikou Pavlovou zveřejněném na zpravodajském portálu iDnes.cz.

18.6.2015 O pěstounské péči v MF Dnes 

Ve čtvrtek 18.6.2015 vyšel v deníku MF Dnes první ze série článků k tématu pěstounské péče. V článku s titulkem "Pěstoun může být první, kdo dá dítěti lásku a potřebnou péči" si můžete přečíst příběh malého Jiříka, o kterého se jeho matka nedokázala postarat, a který měl to štěstí, že se pro něj našli pěstouni. Článek si můžete stáhnout ve formátu pdf.

O pěstounské péči v Krajských listech - Ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje informuje v říjnovém vydání Krajských listů o pěstounské péči. Článek k přečtení zde.